Virtual Private Server

  Pawel   Reading time: 8 minutes

VPS (Virtual Private Server) - serwer wirtualny działający w chmurze

Dzisiaj parę słów o wirtualnym serwerze prywatnym - czym jest, jakie ma zalety, do czego można go wykorzystać. Tak więc po kolei:

  1. VPS to wirtualny serwer prywatny, który "stoi" w infrastrukturze dostawcy w chmurze.
  2. Wynajmujemy go na czas określony od dostawcy tego typu usług - najczęściej na rok, dwa lub dłużej.
  3. Jest stosunkowo tani, można go wynająć już za kilkanaście zł miesięcznie.
  4. Łatwo go uruchomić, cały proces zajmuje kilka-kilkanaście minut.
  5. Działa 24/7, nie trzeba utrzymywać własnego serwera w domu.
  6. Nie trzeba dbać o sprzęt, nie interesują nas koszty energii elektrycznej, chłodzenia, konserwacji.
  7. Nie wymaga od nas administracji sprzętem i warstwą wirtualizacji, gdyż zajmuje się tym dostawca.
  8. W praktyce popularne VPS-y to serwery Linux, rzadziej (z różnych względów) Windows Server.

Inne - oczywiste lub nieoczywiste - zalety VPSa:

  1. Dostępny przez Internet, co pozwala ćwiczyć administrację zdalną i zarządzanie usługami sieciowymi.
  2. Umożliwia realne doświadczenie z domenami i certyfikatami – podpięcie własnej domeny, konfigurację strefy DNS, konfigurację certyfikatów SSL, zarządzania stronami lub aplikacjami www.
  3. Wymusza sensowne podejście do kwestii bezpieczeństwa - nauki firewalli, SSH, VPN i innych metod zabezpieczania serwerów.
  4. Uczy oszczędnego wykorzystywania zasobów.

Alternatywa - maszyna wirtualna

Maszyna wirtualna (np. VMware, Microsoft Hyper-V, VirtualBox) to świetny sandbox, czyli bezpieczne środowisko do testowania konfiguracji i eksperymentowania z różnymi systemami i usługami, bez ryzyka uszkodzenia głównego systemu (systemu hosta/gospodarza). Jest idealna do  stawiania pierwszych kroków, ponieważ umożliwia łatwe i szybkie tworzenie snapshotów (migawek) systemu. Równie łatwe jest cofanie zmian i przywracanie systemu do wcześniejszego stanu. No ale... trzeba mieć sprzęt i zasilać go energią elektryczną. Podejście do zagadnień sieciowych i kwestii bezpieczeństwa też będzie inne, jeśli nie wystawimy maszyny wirtualnej na świat.

Co było pierwsze - VPS czy chmura?

VPS był pierwszy - pojawił się w latach 90., gdy dostawcy hostingu zaczęli używać wirtualizacji do dzielenia serwerów fizycznych na mniejsze, niezależne instancje. Była to ewolucja tradycyjnego hostingu współdzielonego.

Chmura (Cloud Computing) zyskała popularność później, szczególnie po 2006 roku, kiedy to Amazon uruchomił AWS EC2. Chmura to już bardziej zaawansowana koncepcja – obejmuje nie tylko VPS-y (instancje obliczeniowe), ale też dynamiczne skalowanie, rozproszone zasoby i usługi. Można ją rozumieć jako kompletną i elastyczną infrastrukturę IT, zarządzaną i skalowaną w zależności od potrzeb. Instancje obliczeniowe, bazy danych, klastry kubernetesa itp. można włączać wtedy, gdy są potrzebne, a wyłączać wtedy, gdy nie są potrzebne - rozliczane (czyli płatne) są faktycznie wykorzystywane zasoby.

Bonus

Jak pisałem na wstępie, VPS to pierwszy krok w świat usług o wysokiej dostępności i niewielkim koszcie początkowym. Oczywiście pojęcie tanio/drogo to rzecz względna. VPS musi kosztować, ponieważ to konkretna/fizyczna infrastruktura dostawcy (serwery, dyski, pamięć, łącza o konkretnej przepustowości) i usługi z gwarantowanym SLA. Nie bez znaczenia  jest też fakt, że publiczny adres IP (IPv4) nie jest za darmo, gdyż wszystkie dostępne numery IP zostały już rozdysponowane.

Ceny VPS są różne, w zależności od parametrów serwera i od polityki cenowej dostawców. Obiektywnie (jak i subiektywnie) mogę polecić serwery VPS IONOS, gdzie najtańszy Linux Server (1 vCore, 1 GB RAM, 10 GB NVMe, publiczny adres IP) kosztuje 1£ netto miesięcznie. Z tego serwera korzystam już kilka lat i jego cena pozostaje niezmienna. Serwer jest stabilny (nie zauważyłem żadnych przerw w funkcjonowaniu usług), support jest dostępny poprzez chat i przez telefon. Namiary na support są w widocznym miejscu, a nie zakopane w nieludzki sposób, jak u niektórych dostawców.