Ubuntu Server

  Pawel   Reading time: 6 minutes

Ubuntu Linux

Popularna dystrybucja systemu Linux, przeznaczona do zastosowań:

  1. Domowych i biurowych (Ubuntu Desktop)
  2. Serwerowych (Ubuntu Server i Ubuntu Pro)
  3. Internetu rzeczy (Ubuntu Core)

Rys historyczny

Ubuntu Linux jest pochodną dystrybucji Debian. Na wstępie zaznaczę, że Debian jest bezpłatną dystrybucją tworzoną i wspieraną przez społeczność. Wydania Debiana nie mają ściśle ustalonego cyklu wydawniczego - w ostatnim czasie są one udostępniane mniej więcej co dwa lata. Debian nigdy nie oferował oficjalnych, płatnych opcji wsparcia technicznego, a jedynie poprawki bezpieczeństwa do aktualnego wydania. Istnieje co prawda ograniczone wparcie świadczone bezpłatnie przez społeczność, jak i komercyjnie przez usługodawców zewnętrznych (tzw. konsultantów - https://www.debian.org/consultants/), jednak nie istnieje oficjalny podmiot odpowiedzialny za długoterminowy rozwój i wsparcie Debiana.

W przypadku Ubuntu kompleksowe wsparcie i długoterminowy rozwój zapewnia komercyjny podmiot Canonical Ltd. Jest to istotny czynnik dla przedsiębiorstw, które wykorzystują Ubuntu Server w swoich środowiskach produkcyjnych.

Ubuntu Server

Ubuntu Server jest popularną dystrybucją serwerową, powszechnie wykorzystywaną w różnych środowiskach. Poniżej wymienię zalety wersji serwerowych Ubuntu.

Wydania długoterminowe LTS (long-term release)

Wydania długoterminowe dotyczą zarówno wersji bezpłatnej (Server), jak i wersji z płatną subskrypcją (Pro). Wsparcie długoterminowe i cykl wydawniczy poszczególnych wersji są dokładnie opisane na stronie producenta https://ubuntu.com/about/release-cycle

Ubuntu Server LTS

Ubuntu Server może być wykorzystywany bezpłatnie na dowolnej liczbie serwerów, a jego wydania długoterminowe zapewniają 5-letnie aktualizacje bezpieczeństwa (tzw. Standard Security Maintenance) dla oficjalnych pakietów z repozytorium głównego (Main).

Ubuntu Pro (LTS)

Płatna subskrypcja dla Ubuntu Pro zapewnia:

  1. 10-letni support, obejmujący aktualizacje bezpieczeństwa (tzw. Expanded Security Maintenance), czyli poprawki dla oficjalnych pakietów z repozytorium głównego (Main), jak również dla pakietów wspieranych przez społeczność (repozytorium Universe)
  2. Opcjonalne, 2-letnie aktualizacje (tzw. Legacy Support) - dobrym przykładem jest dwunastoletnie wsparcie dla wersji 14.04 Pro https://canonical.com/blog/canonical-expands-long-term-support-to-12-years-starting-with-ubuntu-14-04-lts
  3. Obsługę telefoniczną i ticketową

Bogaty wybór pakietów

W repozytoriach Ubuntu Main/Universe dostępnych jest wiele programów, co ułatwia instalację potrzebnych aplikacji i usług.

Wydajność i niezawodność

Ubuntu Server jest lekki, wydajny, niezawodny, elastyczny i skalowalny. Tak wygląda wykorzystanie zasobów serwera VPS z 1 GB pamięci RAM przez czysty system:

Zgodność

Sprzętowa zgodność z urządzeniami wybranych producentów

Ubuntu jest zgodne z wieloma urządzeniami typu laptop, dekstop PC, serwer różnych producentów (np. Dell, IBM, HP, Fujitsu, Supermicro, Asus). Lista certyfikacji jest dostępna pod adresem https://ubuntu.com/certified

Certyfikacja dla gigantów publicznych rozwiązań chmurowych

Canonical tworzy zoptymalizowane i certyfikowane obrazy Ubuntu Server dla dostawców rozwiązań chmurowych takich jak: Amazon (AWS), Microsoft (Azure), Google (GCP), IBM Cloud i Oracle (OCI). Cloud-init umożliwia automatyczną konfigurację instancji chmurowych.

Własna chmura prywatna

Dla chmury prywatnej Canonical udostępnia wbudowaną technologię OpenStack.

Popularność wśród dostawców usług VPS

Jeżeli zdecydujesz się na zakup komercyjnego serwera VPS, jest duża szansa, że będziesz mógł uruchomić na nim właśnie Ubuntu Server, z którym poczujesz się jak w domu :)

Wsparcie dla wirtualizacji i konteneryzacji

Ubuntu ma pełne wsparcie dla technologii kontenerowych:

  1. Kubernetes (MicroK8s)
  2. Docker i Podman
  3. LXD (Linux Container Daemon, technologia własnościowa Canonicala)

Bezpieczeństwo

Ubuntu Server jest jedną z najbezpieczniejszych dystrybucji Linux do zastosowań serwerowych. Posiada następujące cechy:

  1. Regularne aktualizacje, wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa oraz długoterminowe wsparcie (LTS).
  2. Uaktualnienia nienadzorowane (unattended-upgrades) - jest to unikalne narzędzie do automatycznego pobierania i instalowania aktualizacji, w tym poprawek bezpieczeństwa.
  3. Automatyczna ochrona jądra (Linux Kernel Livepatch) - funkcja automatycznej aktualizacji jądra podczas pracy systemu, nie wymagająca ponownego uruchomienia serwera. Co ciekawe, Livepatch jest dostępny także bezpłatnie do użytku osobistego lub w celach ewaluacyjnych dla maksymalnie 5 serwerów (https://ubuntu.com/security/livepatch).
  4. Domyślnie preinstalowany AppArmor (system zabezpieczeń/kontrola dostępu), choć można też skonfigurować SELinux (zaawanasowany mechanizm kontroli dostępu)
  5. LUKS (Linux Unified Key Setup) - mechanizm szyfrowania dysków
  6. UFW (Uncomplicated Firewall) - przyjazne w użyciu narzędzie do konfiguracji zapory, domyślnie dostępne w Debianie/Ubuntu